Our site may use cookies in order to deliver better content and for statistical purposes. You can disable the usage of cookies by changing the settings of your browser. By browsing our website without changing the browser settings you grant us permission to store that information on your device.
2018m. balandį Seime vyko diskusija "Europinė užtvankų šalinimo iniciatyva – kiek tai aktualu Lietuvai?". Į diskusiją buvo sukviesti įvairių suinteresuotų pusių atstovai – paveldosaugininkai, verslininkai, valdininkai, žvejai mėgėjai bei nevyriausybinių organizacijų nariai.
Lietuvos Hidroenergetikų Asociaciją (LHA) šioje diskusijoje atstovavo LHA nariai Vilmantas Tornau ir Romualdas Gužauskas, kurie pasisakė už aplikosaugininkų bei hidroenergetikų bendradarbiavimą bei bandė sugriauti mitus apie mažąją hidroenergetiką.
V. Tornau savo kalboje akcentavo šiuos skleidžiamus mitus apie mažąją hidroenergetiką:
- "Mažosiose upėse pristatyta daug naujų užtvankų".
Netiesa - visos po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo atstatytos ar naujai suprojektuotos hidroelektrinės yra tose vietose, kur užtvankos jau buvo prieš antrąjį pasaulinį karą arba buvo pastatytos tarybiniais metais.
- "Hidroelektrinėse pagamintos elektros energijos kaina yra aukšta".
Mažųjų HE pagaminamos elektros energijos supirkimo kaina yra 7.53 ct už kWh. Beveik visą mažųjų hidroelektrinių pagaminamą energiją suvartoja vietoje (regionuose) esantys vartotojai. Jeigu šių, vietinių, elektros energijos gamintojų nebūtų, rinkoje nupirktą energiją nuo šalies sienos per aukštos įtampos perdavimo ir skirstomąjį tinklą atgabenę į tą pačia vietą, gautume tokią pačią kainą, kiek dabar sumokama vietinam gamintojui, kuriančiam darbo vietas regionuose.
Mažosios HE įdarbina virš 220 žmonių - bent keturis kartus daugiau nei Kauno HE ir Kruonio HAE kartu sudėjus. 75% šių darbo vietų yra regionuose. Taip pat, su šia industrija siejasi daugybė kitų aukštos inžinerinės kvalifikacijos reikalaujančių verslų.
- "Hidroelektrinės nedraugiškos gamtai, žaloja žuvis ir pan".
Visos hidroelektrinės Lietuvoje yra pastatytos pagal suderintus ir patvirtintus projektus, laikantis visų statybos metu galiojusių aplinkosauginių normų. Dabar dažnai siūloma griežtinti šiuos reikalavimus, pilnai nesuvokiant kai kurių sunkiai techniškai išsprendžiamų dalykų.
Pilnas pasisakymas apie su mažąja hidroenergetika siejamus mitus - vaizdo įraše nuo 1:03:51.
Renginį organizavo Seimo Aplinkos apsaugos komitetas ir Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Europos informacijos biuras. Daugiau informacijos apie renginį - oficialiame Seimo pranešime žiniasklaidai.
Prancūzijos … skaityti toliau
Hidroenergetika, kaip vienas … skaityti toliau
Europos Sąjunga … skaityti toliau